nya expekt Blogg

Champions League-semifinalerna - första mötet

Semifinaler i Champions League - första mötena

Det har blivit dags för semifinaler i Champions League! Nu ska det avgöras vilka som gör upp om titeln i finalen. Ett lag från Milano kommer att spela final, frågan är vilket? Och får de engelskt eller spanskt motstånd? Nedan följer de första semifinalerna med datum, avsparkstid, information om lag och matcher samt självklart odds och specialer.

Tisdag 9 maj 21.00

Real Madrid - Manchester City 1: 3.30 | X: 3.70 | 2: 2.23

De regerande mästarna mot titelfavoriterna. Manchester City slog ut Bayern München (4-1 totalt) medan Real Madrid slog ut Chelsea (4-0 totalt). Lagen möttes i semifinal även förra året. Väl då gick Real Madrid segrande ur striden med sammanlagt 6-5 (4-3 City och 3-1 Real) och vann sedermera hela turneringen.

Lagen ligger i topp vad gäller gjorda mål denna säsong. Man City delar förstaplatsen med 26 gjorda mål, medan Real Madrid har gjort 25. När det kommer till hållna nollor ligger Man City tvåa med 6 hållna nollor, medan Real Madrid ligger fyra med 5 hållna nollor. Det är även de två lag som är pricksäkrast i passningarna. Real Madrid toppar listan med 90.4% korrekta passningar medan Man City ligger tvåa med 90.3%.

Flest mål i Real: Vinícius Júnior (6 mål) Flest mål i City: Haaland (12 mål)

Flest assist i Real: Vinícius Júnior (6 assist) Flest assist i City: De Bruyne (5 assist)

Lyckas Manchester City få revansch från förra säsongen och ta sig ett steg närmare klubbens första CL-titel någonsin? Eller ska Real Madrid ta ytterligare ett kliv mot klubbens 15 CL-titel?

Att gå vidare: Real Madrid 3.20 | Manchester City 1.35

Expekt Special: Benzema & Haaland över 4.5 avslut på mål tillsammans (7.50)

Onsdag 10 maj 21.00

Milan - Inter 1: 3.20 | X: 3.10 | 2: 2.55

Derby della Madoninna i en Champions League semifinal var det inte många som trodde på förhand, men så är fallet. Milan trotsade oddsen och slog ut favoriterna Napoli med 2-1 totalt efter 1-0 hemma och 1-1 i returen. Samtidigt gick Inter vidare mot Benfica med 5-3 totalt efter 0-2 borta och 3-3 hemma. Nu gör de upp i en semifinal mot varandra för första gången sedan 2003. Då vann Milan på bortamålsfördel efter resultaten 0-0 och 1-1.

Det är två fysiska lag som möter varandra, dessutom i ett derby, vilket tenderar att bli extra intensivt. Inter toppar listan på antalet tacklingar i CL denna säsong med 146 stycken, samtidigt ligger Milan trea med 140 tacklingar. Vidare är det två lag med skickliga målvakter. Inter toppar listan på flest antal räddningar med 42 stycken, medan Milan ligger trea med 35. När det kommer till hållna nollor ligger Inter på en delad andraplats med 6 stycken medan Milan är på en fjärdeplats med 5 stycken.

Flest mål i Milan: Giroud (5 mål) Flest mål i Inter: Barella, Džeko, Lukaku (3 mål)

Flest assist i Milan: Rafael Leão (4 assist) Flest assist i Inter: Dimarco (4 assist)

Senast Milan var i semifinal var 2007, då vann de Champions League. Senast Inter var i semifinal var 2010, då vann de Champions League. Hur slutar det nu?

Att gå vidare: Milan 2.30 | Inter 1.60

Expekt Special: Över 9.5 hörnor + Leão och Martínez har sammanlagt över 2.5 avslut på mål. (7.00)

Guldfavoriter

Vilka kommer att vinna säsongens Champions League? Här oddsen i ordning.

  1. Manchester City (1.70)
  2. Real Madrid (4.75)
  3. Inter (7.00)
  4. Milan (9.00)

Samtliga Expekt Specialer i Champions League denna vecka:

  • Benzema & Haaland över 4.5 avslut på mål tillsammans (7.50)

  • Över 9.5 hörnor + Leão och Martínez har sammanlagt över 2.5 avslut på mål. (7.00)

*Angivna odds kan komma att ändras.

18+. Regler & villkor gäller, stodlinjen.se, spelpaus.se. Spela ansvarsfullt.


Vår partner
ManchesterCity

Manchester City FC


Trustly
Swish
Stödlinjen
Spelinspektionen
18+

expekt.se drivs av LeoEx Ltd, ett bolag registrerat i enlighet med maltesisk lag med företagsnummer C103737. Registrerad adress är Level 7, The Plaza Business Centre, Bisazza Street, SLM 1640, Sliema, Malta. E-postadress: kundsupport@expekt.se. Telefonnummer +46 8 124 11 401

LeoEx Ltd är licenserat i Sverige av Spelinspektionen enligt beslut daterat 20 November 2023 med licensnummer 23Si807. Licensen är beviljad för fem år, till och med 4 december 2028. Licensen är beviljad för att tillhandahålla kommersiellt onlinespel och vadhållning. Spelinspektionen är den tillsynsmyndighet som är ansvarig för licenser samt alla former av kommersiellt onlinespel i Sverige.

Spel kan vara beroendeframkallande. Spela ansvarsfullt. Vi är måna om att du ska förstå riskerna med spel och hur du kan motverka dem. Om du upplever några problem med ditt spelande kan du alltid kontakta Stödlinjen, en oberoende tredje parts hjälplinje, som ger stöd och råd på Stodlinjen.se, eller på telefonnummer 020 81 91 00. På Spelpaus.se kan du stänga av dig från allt licensierat spel i Sverige.

We're sorry!

Unfortunately, Expekt isn't available in your country.